Tvůrci

Trey Parker

Celým jménem Randolph Severn Parker III. (Trey Parker znamená Trojka Parker), pochází z Coniferu (Colorado) a má starší sestru. Mimo jiné dabuje postavu Stanleyho Marshe, jehož rodina má stejná jména jako vlastní příbuzní (ShelleyRandySharon), dalo by se tedy říct, že postava Stana je založena na jeho životě.

V mládí chodil na školy West Jefferson Junior High a Evergreen High a už v té době byl za svůj netradiční styl humoru zvolen za třídního šaška. V 16 letech se svým kamarádem Davem Goodmanem (který spolupracoval na několika scénářích v první až třetí sezóně South Parku) natočil album, nazvané Immature: A Collection of Love Ballads For The ’80’s Man. Album nemělo velký úspěch, podařilo se prodat jen pár kazet.

Po střední škole navštěvoval Berklee College of Music v Bostonu a poté přešel na University of Colorado, kde studoval hudbu, ale zajímal se i o film a chodil na přednášky týkající se tvorby filmu. S krátkým animovaným filmem, nazvaným American History, vyhrál studentskou soutěž. Na coloradské univerzitě se také seznámil s Mattem a společně vyrobili v roce 1992 krátký animák Spirit of Christmas: Jesus vs. Frosty.

Tím by jejich společná práce nejspíš skončila, protože byl Trey velmi zaneprázdněný a na další projekt neměl čas, zvláště proto, že chystal svatbu s přítelkyní, s níž chodil už od střední. Bohužel (nebo spíše pro fandy South Parku bohudík) ale nachytal svou nastávající s jiným mužem v posteli a svatbu odvolal. Pokračoval pak v realizaci společné práce, kterou s Mattem předtím načali, film Kanibal! Muzikál.

Film mu zabral tolik času, že se, jak sám tvrdí, neukázal ve škole skoro celý semestr. Zlé jazyky tvrdí, že ho kvůli tomu ze školy vyhodili, každopádně se filmový muzikál o lidojedovi v roce 1996 podařilo dokončit a mezitím si Treye a Matta všiml ředitel Foxu Brian Graden a nechal si na zakázku vyrobit další krátkometrážní animák, Spirit of Christmas: Jesus vs. Santa.

Dále s Mattem natočili komedii Orgazmo, ve které se jako mormon omylem dostane do pornoprůmyslu. Teprve pak následoval South Park, který režíruje, spolupracuje na scénáři a dabuje obrovské množství postav.

Trey prý věří v Boha, což sám vysvětluje: „Ze všech náboženských příběhů — které jsou všechny vážně směšné — mi nejsměšnější přijde tenhle: ‚Existuje obrovský vesmír, jež se rozpíná a zároveň hroutí sám do sebe a vše tady je jen z důvodů kauzality.‘ To mi připadá jako nejhloupější vysvětlení vůbec.“

Je registrovaným voličem Libertariánské strany a fanda Denverských Mustangů. Z dalších zajímavostí: je levák, má černý pásek v taekwondu, umí skvěle japonsky, miluje muzikály a film Vánoční příběh a je talentovaný pianista. Od ledna 2006 je ženatý s Emou Sugiyamovou, se kterou se ovšem rozešel a v současnosti žije s jinou ženou v Los Angeles.

Matt Stone

Matt se narodil v texaském městě Houston, vyrůstal v coloradském Littletonu, kde navštěvoval střední školu (Heritage High School), a celým jménem se jmenuje Matthew Richard Stone. Také podle jeho rodičů se jmenují otec a matka postavy Kyla, kterou dabuje. Má mladší sestru Rachel. Jeho otec je ekonom pocházející z Irska, matku má židovského původu a rodiče ho vychovávali jako agnostického Žida, což se projevilo v South Parku na Kylově postavě. Sám sebe však označuje za ateistu.

Na coloradské univerzitě nejprve studoval matematiku a po dokončení se vrhl na film, kde potkal Treye. Byl prvním studentem, kterému se podařilo získat titul z těchto dvou oborů. Spolu s Treyem založili v roce 1996 kapelu DVDA (double vaginal, double anal, což je sexuální pozice, zmíněná v jejich filmu Orgazmo), kde Matt zpívá, bubnuje a hraje na baskytaru a Trey zpívá a hraje na klávesy. V kapele hraje ještě kytarista Bruce Howell a klávesista D. A. Young, který občas i něco odzpívá. Velká část hudby v South Parku a v ostatních filmech Matta a Treye pochází právě z jejich kapely.

Mimo to, že v South Parku spolupracuje na produkci, dabingu a scénáři, hrál s Treyem ve filmu z roku 1998 Davida Zuckera BASEketball a později se podílel na show That’s My Bush, jež ukazovala parodovaný život tehdejšího amerického prezidenta George Bushe. Protože byly náklady na tuhle parodii sitcomu dost velké a sledovanost oproti South Parku malá, natočila se jen první osmidílná série. V roce 2004 se podařilo natočit loutkový film Team America, který získal celkem dobrý ohlas u diváků i kritiků (jedno ocenění a sedm nominací). Následujících sedm let pracovali na broadwayském muzikálu Kniha Mormonova, který měl obrovský divácký úspěch, v roce 2011 získal devět ocenění Tony Awards (muzikálová obdoba Oscarů) a soundtrack k tomuto dílu trhal rekordy prodejnosti.

V současnosti žije v losangeleských Benátkách se svou manželkou Angelou Howardovou, se kterou se nechal oddat v prosinci 2009. Následující rok se jim narodil syn. Miluje film Babe – galatní prasátko, jezdí rád na skateboardu a má dva psy, pojmenované Rodney a pan Ano.