Film

South Park: Bigger, Longer & Uncut je první a nejspíš i poslední celovečerní South Park film, který se dostal i do kin. Jeho vytvoření stálo rok a půl práce, což je mnohem delší doba, než původně tvůrci zamýšleli. Z části to bylo proto, že v Paramount Pictures měli podmínku, že film bude přístupný i mladším divákům. Proto museli tvůrci několikrát film přepracovat, aby MPAA udělila filmu označení R místo nepřístupného NC-17. Dokonce se film původně měl jmenovat South Park: All’s Hell Break Loose, ale ani tohle neprošlo.

Příběh

Film Terrance a Phillipa, nazvaný Ohnivé prdele, se dostal do southparkského kina a protože je mládeži nepřístupný, kluci se rozhodnou zaplatit somrákovi, aby je tam protáhl. Film je plný nadávek a vulgarismů. Po třech hodinách neustálého nadávání a klení kluci znají více sprostých slov než kdy předtím. Poté ohromí sprosťárnami své spolužáky, což způsobí, že většina školáků jde do kina místo školy, přes velký odpor třídního učitele pana Garrisona a školního poradce pana Mackeyho, který se snaží naučit děti mluvit slušně. Jediní školáci, kteří promítání nenavštíví, jsou Wendy, Stanova nešťastná láska, a Gregory, nový student, kterého Stan nemá rád. Gregory je chytrý a Wendy do něj začíná být zamilovaná.

Po zhlédnutí filmu se Eric s Kennym vsadí, jestli dokáže zapálit prd, jako to bylo ve filmu. Kenny to zkusí, ale skončí to jeho vznícením a odvozem do nemocnice, kde na něm provedou operaci. Místo srdce mu bohužel voperují bramboru, kterou si odložil do mikrovlnky jeden z doktorů. Kenny umře a Kylova matka dostane názor, že za Kennyho smrt může film, ze kterého se děti naučily sprostá slova a přemluví ostatní rodiče, aby jí ho pomohli zakázat. Mimo to, ve spolupráci s doktorem Vosknockerem, nainstaluje Cartmanovi (protože byl nejsprostější ze všech kluků) V-čip, který ho zasáhne elektrickým šokem pokaždé když promluví sprostě, a snaží se přesvědčit ostatní rodiče, aby ten čip nainstalovali svým dětem. Po zjištění, že film byl natočen v Kanadě, paní Broflovská vyhlásí boj proti Kanaďanům a vydupe si setkání s prezidentem Billem Clintonem. Terrance a Phillip jsou zajati při natáčení Conan O’Brien show a Kanada na oplátku vybombarduje Baldwinovy, aby je Spojené státy braly vážně. USA na to odpoví vyhlášením války Kanadě a naplánuje popravu Terrance a Phillipa, která se má konat hned po vojenském představení.

Kenny se mezitím nachází v pekle, kde vládne Satan se svým milencem, Saddámem Husajnem. Satan čeká na smrt Terrance a Phillipa, která má potvrdit proroctví, jenž by mu umožnilo vylézt na povrch a ovládnout Zemi, po čemž tajně touží. Husajn si také uvědomuje tuhle příležitost, že by mohl být vládcem světa. Satan si naneštěstí začíná uvědomovat, jaký je Saddám ve skutečnosti citový vyděrač a že jeho jediným zájmem je sex. Kenny se snaží přesvědčit Satana, aby Saddáma opustil. Satan souhlasí, ale není s to se mu postavit a Saddám ho přesvědčí, aby ho vzal s sebou na Zem. Kenny se také zjeví jako duch a snaží se varovat Cartmana před popravou Terrance a Phillipa. Po začátku války děti dostanou zákaz vycházení na dva týdny. Přesto se jim ale podaří sejít na tajném místě a zformovat organizaci La Resistance, snažící se o záchranu Terrance a Phillipa. Stan je překvapený, že se Gregory snaží pomoct a setká se s jeho kontaktem, Krtkem. Krtek nenávidí Boha a navrhuje plán, jak vysvobodit Kanaďany pomocí tunelu na vojenském představení.

Na představení se hoši snaží uskutečnit plán: Stan a Kyle se pokusí zdržet co nejdéle Velkého teplého Ala, jenž má představení, aby mohl Krtek prokopat tunel na pódium. Jenže Cartman, který se lekl Kennyho ducha, nestačí vypnout alarm a tak je Krtek dostihnut a zabit vypuštěnými hlídacími psy. Ovšem než je poprava vykonána, Kanaďané nečekaně zaútočí, což vede ke značným ztrátám na obou stranách. Členové rodičovské organizace Matky proti Kanadě jsou zděšení, kam až vedlo jejich počínání, kromě Sheily, která tvrdí, že tohohle chtěla docílit. Ostatní rodiče jsou znechuceni a jdou hledat své děti. V nastálém zmatku se podaří klukům osvobodit Terrance a Phillipa, i když Cartman dostane elektrický šok, která poškodí jeho V-čip. Hoši se snaží chránit Terrance a Phillipa a téměř všichni kolem si uvědomí nesmyslnost téhle války — až na paní Broflovskou, jež vytrhne vedle stojícímu generálovi pistoli a zastřelí Terrance a Phillipa.

Jakmile jejich krev ukápla na zem, proroctví se naplnilo a z pekla se vynořil Satan a jeho přisluhovači, spolu se Saddámem Husajnem a Kennym. Saddám rychle přebírá kontrolu nad Satanem a chce přebrat vládu nad světem pod svým jménem. Při útoku přisluhovačů si Cartman uvědomí, že mu rozbitý V-čip umožňuje kolem sebe střílet blesky při kletí. Zaútočí na Saddáma pomocí své nově nabyté schopnosti a srazí ho k zemi. Ten chce útok opětovat, ale na naléhání Kennyho Satan shodí Saddáma zpátky do pekla, který se nabodne na špičatý kámen, což ho zabije (podruhé). Satan slíbí (za pomoc se Saddámem) Kennymu jedno přání a ten si přeje, aby všechno bylo jako dřív. Také si sundá kapuci, ukáže svůj obličej a nezastřeným hlasem popřeje

Na konci filmu si paní Broflovská uvědomí svou chybu a omluví se Terranci a Phillipovi, southparští obyvatelé nabídnou Satanovi, že se může kdykoliv stavit, Wendy se vykašle na Gregoryho a políbí Stana. Kenny nejde do pekla, ale za to, že se obětoval, letí do nebe, kde mu prsaté dívčiny přidělají andělská křídla a svatozář. Následují titulky a po nich krátká scénka s Ikem, čekajícím doma na půdě.

Soundtrack

K filmu vyšel i velmi úspěšný soundtrack, nazvaný South Park: Bigger, Longer & Uncut — Music From And Inspired By The Motion Picture. Obsahuje 12 písniček z filmu, 5 remixů a 3 další:

 1. Mountain Town (4:27)
 2. Uncle Fucka (1:06)
 3. It’s Easy, M’kay (1:54)
 4. Blame Canada (1:36)
 5. Kyle’s Mom is a Big Fat Bitch (1:15)
 6. What Would Brian Boitano Do? (1:34)
 7. Up There (2:23)
 8. La Resistance (Medley) (1:53)
 9. Eyes of a Child — Michael McDonald (3:39)
 10. I Can Change (2:06)
 11. I’m Super (1:26)
 12. Mountain Town (reprise) (1:02)
 13. Good Love — Isaac Hayes (3:31)
 14. Shut Yo Face (Uncle Fucka) — Trick Daddy, Featuring Trina & Tre (3:59)
 15. Riches To Rags (MMMKay) — Nappy Roots (4:31)
 16. Kyle’s Mom is a Stupid Bitch — Joe C. featuring Kid Rock (3:54)
 17. What Would Brian Boitano Do? Pt. II — D.V.D.A. (2:15)
 18. I Swear It (I Can Change) — Violent Femmes (2:45)
 19. Super — RuPaul (4:04)
 20. O Canada — Geddy Lee and Alex Lifeson of Rush featuring Terrance and Phillip (1:10)

Zajímavosti

 • Film byl v Guinessově knize rekordů uveden jako animovaný film s nejvíce sprostými slovy (399 nadávek; z toho 146× slovo fuck, 79× shit a 66× bitch).
 • Písnička Blame Canada byla nominována na Oscara a také v Academy Award, kde ji předvedl Robin Williams.
 • Samotný film byl nominován minimálně v patnácti anketách, z toho vyhrál sedm.
 • Film byl zakázán v Iráku, z důvodů prezentace Saddáma Husajna jako Satanova milence. Zřejmě by byl ale zakázán i beztak.
 • Distribuci zajišťovaly dvě firmy — Paramount Pictures ve Spojených státech, Warner Bros mimo ně.
 • Úvodní písnička paroduje (mimo jiné) filmy Walta Disneye (konkrétně Krásku a zvíře) a broadwayský muzikál Bídníci (v originále Les Misérables).
 • Dabérka ženských postav Marry Kay Bergmanová spáchala sebevraždu pár měsíců po vydání filmu, z důvodů dlouhodobých duševních potíží.

Informace

 • Oficiální název: South Park: Bigger, Longer & Uncut
 • Český název: South Park: Peklo na zemi
 • Premiéra v USA: 30. června 1999
 • Premiéra v ČR: 10. února 2000
 • Distributor: Paramount Pictures a Warner Bros
 • Distributor v ČR: Magic Box
 • České titulky: František Fuka
 • Režie: Trey Parker
 • Produkce: Trey Parker, Matt Stone
 • Scénář: Trey Parker, Matt Stone, Pam Brady
 • Hudba: Trey Parker, Marc Shaiman
 • Stopáž: 81 minut

Odkazy

Scriptorium (secretsguestslyrics), WikipediaSouth Park WikiČSFDIMDbRotten TomatoesPlanearium