Stan Marsh

Stan se narodil 19. října a je pravděpodobně nejnormálnější dítě z ustřední čtveřice South Parku. Chová se většinou čestně, velice vyspěle a je trošku více sebevědomější než jeho nejlepší přítel Kyle, a také jedná asertivněji a ne tak horlivě jako Kyle, ačkoli Cartmanovy narážky na jeho vztah s Wendy nebo jeho teplého psa Sparkyho většinou končily Stanovou pěstí v Cartmanově obličeji. Má starší sestru, Shelley Marshovou, která se k němu chová zle a násilně, protože trpí komplexem méněcennosti a nemůže se vyrovnat s tím, že Stan je celkově oblíbenější než ona, přestože ho má někde hluboko v srdci ráda. Jeho 102letý dědeček, který je na kolečkovém křesle, mu neřekne jinak než Billy a má sebevražedné sklony — v epizodě Smrt chce po Stanovi, aby mu pomohl se zabít. Proto bývá často nezaujat staršími lidmi, ke kterým projevuje menší respekt. K tomu všemu má strýce Jimba, válečného veterána z Vietnamu, který je posedlý střelbou, zbraněmi a velkými auty.

Za zmínku stojí i jeho šílený, pro vše snadno nadchnutelný a výrazně labilní otec, geolog Randy. Běsnění svých příbuzných a okolí často komentuje slovy: “Bože, naši jsou opravdu, opravdu hloupí.” Stan také trpí astma (jak lze vidět v epizodě Sexual Harassment Panda), přestože je tělesně velmi zdatný a bývá školním reprezentantem v různých sportech.

Tato postavička byla vymyšlena Treyem Parkerem, který ho i dabuje a po němž má i stejné datum narození (19. října). Říká se taky, že tvůrci pojmenovali Stana podle mecenáše Ranče Cadillaců (umělecké dílo, sestávající se z aut zahrabaných do země) Stanley Marshe, jehož žena se taktéž jmenuje Wendy.

Stan je taky velmi populární za svou, dnes již kultovní, větu, kterou komentoval Kennyho smrt: “Kurvadrát, zabili Kennyho!” na kterou Kyle reagoval slovy: “Vy parchanti!”

Ve většině epizod má taky závěrečný proslov na konci dílu, ve kterém shrne myšlenku děje. Obvykle začíná slovy: “Dneska jsme se něco naučili.” V jiných epizodách tohle prohlašuje Kyle nebo Cartman.

Stan miluje svoji spolužačku Wendy. Jenže pozvrací svou lásku v momentě, když na něj promluví. I přesto jeho city Wendy opětuje a je na něj velmi, až drasticky žárlivá. (Např. v epizodě Tom’s Rhinoplasty, kdy se Stan zamiluje do své suplující učitelky, za což ji Wendy nechá popravit vystřelením do Slunce.) Koncem sedmé série se rozešli, ale jak Wendy, tak Stan k sobě pořád něco cítí, jak bylo vidět např. v epizodě Follow That Egg z deváté série. Od konce jedenácté série se dali zase dohromady.

Stan si navzdory svému věku a výšce dokáže poradit s řízením vozidel a ovládáním zbraní.