O seriálu

South Park (u nás vysíláno pod názvem Městečko South Park) je netradiční animovaný seriál o čtyřech klucích z malého coloradského městečka, kteří vidí „dospělácký“ svět ze své (dalo by se říct přimočaré až naivní) perspektivy.

Už první díly si získaly pozornost diváků, protože byly na svou dobu netradičně vulgární a politicky nekorektní. Autoři poukazují na společenské problémy, na absurditu současného světa, reagují na aktuální události a často si utahují z celebrit. Téměř žádné téma pro tvůrce South Parku není tabu, občas si dělají legraci i sami ze sebe.

Seriál se vysílá pravidelně od roku 1997 (na televizní stanici Comedy Central) a je to třetí americký animák s největším počtem dílů (první jsou Simpsonovi a druhý Scooby-Doo). Každý jeho díl trvá cca 22 minut. Získal hromadu ocenění, jmenovitě např. deset nominací Emmy (z nichž vyhrál čtyři — za díly Best Friends ForeverMake Love, Not Warcraft, trilogii Imaginationland a Margaritaville), nominace na Oscara za písničku Blame Canada, která zazněla ve filmu, ocenění stanice Comedy Central v roce 2005 Peabody Award, jmenování dvanáctým nejlepším seriálem posledních 25 let časopisem Entertainment Weekly a zařazení do seznamu sta nejlepších televizních show podle časopisu Time. Ten stejný časopis později vyhlásil South Park: Bigger, Longer & Uncut za šestý nejlepší animovaný film všech dob.

Před vznikem South Parku autoři Trey Parker a Matt Stone vyrobili jako studentskou práci dva krátké animáky, nazvané The Spirit of Christmas. První, vyrobený v roce 1992, trvá čtyři minuty a je o sněhuláku Frostym, který obživne a začne vraždit (toto video bývá často označováno jako Jesus vs. Frosty). Obsahuje čtyři postavičky kluků, jenom Cartman a Kenny jsou (oproti South Parku) prohození. Už tento film obsahuje gag se zabitím Kennyho.

Druhý krátkometrážní film z roku 1995 trvá o minutu déle a obsahuje souboj Ježíše a Santy Clause (Jesus vs. Santa) o to, kdo je větším symbolem Vánoc. Byl vyroben na zakázku, pro tehdejšího ředitele Foxu Briana Gradena jako vánoční přání. Postavičky mají stejná jména jako v South Parku a dokonce je použitý vtip o Brianu Boitanovi, hrdinném bruslařovi, který se později objevil v South Park filmu.

Tito dva předchůdci, stejně jako pilotní díl South Parku (Cartman Gets an Anal Probe), byli vyrobeni ručně, pomocí barevného papíru, lepidla a snímání kamerou snímek po snímku. Pozdější díly jsou vyráběny počítačově, za pomocí programů CorelDRAWPowerAnimatorMotion a Maya. Sami autoři označují tento způsob vyrábění „jednoduché“ animace v pokročilých programech jako „stavění hradu z písku bagrem“, ale South Parku to dodává nezaměnitelný styl. Průměrná doba, strávená na animaci jednoho dílu seriálu, je šest dní a na animaci pracuje přes sedmdesát grafiků.

South Parku se nedávno pochlubil 300. epizodou ve své 23. série. U nás seriál vysílá na stanici Prima Comedy Central s českým dabingem.